Jueves 19 de Febrero - Buenos Aires - Argentina
PREMIO MEJOR MEDIO DE PRENSA PUBLICADO EN LENGUA EXTRANJERA - MINISTERIO DE LA DIASPORA DE ARMENIA 2015
Opinion - ՌԱԿ-ի Համադրված Մամուլ
Եպիսկոպոսական ժողովը տեղի կունենա Ավստրիայում. Հայաստանում բացակայում է մասնակիցների կառավարության անձեռնմխելիության երաշխիքը
22 de Enero de 2026
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նախագահությամբ Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերագույն հոգևոր խորհուրդը իր վերջին նիստում անհրաժեշտ համարեց կառավարություն-եկեղեցի լուրջ ճգնաժամի
պայմաններում գումարել Հայ Առաքելական եկեղեցու Մայր Աթոռի Եպիսկոպոսական ժողովը՝ մանրամասն
ուսումնասիրելու ներկայիս աննախադեպ ճգնաժամի բոլոր փաստերը և որոշումներ կայացնելու ի պատասխան վերջին զարգացումների, որոնք հանգեցնում են աղանդավորական քայքայիչ գործողությունների:
Եպիսկոպոսական ժողովը նաև նախատեսում է քննարկել և որոշում կայացնել Ազգային Եկեղեցական Ժողովի հրավիրման վերաբերյալ, որը, ըստ Հայ Առաքելական Եկեղեցու կանոնադրության, բարձրագույն մարմինն է, որը լիազորված է և պարտավոր է որոշումներ կայացնել, որոնք, որպես իրավական որոշումներ, պետք է իրականացվեն և հետևեն Հայ Եկեղեցու բոլոր կառույցներին, որոնք գործում են Հայաստանում և աշխարհասփյուռքում։
Ցավոք, Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը պարտավորված է զգացել փետրվարի 16-ից 19-ը հրավիրել այս կարևոր ժողովը, որը նորմալ պայմաններում պետք է հրավիրվեր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Հայաստանից դուրս, Հայաստանում տիրող ակնհայտ քաղաքական անկայունության պատճառով։ Իրոք, վերջին ամիսներին իշխանությունների կողմից հոգևորականների և որոշ աշխարհիկների անօրինական ձերբակալությունները՝ աննախադեպ և ցավոտ երևույթ հայ ժողովրդի պատմության մեջ, ստեղծել են անապահովության այս մթնոլորտը, ինչը անհնար է դարձնում այս համաշխարհային Եպիսկոպոսների ժողովի մասնակիցների համար ճանապարհորդությունը դեպի Հայաստան՝ առանց իրենց ենթարկելու անօրինական ձերբակալության հնարավորությանը:
Հենց այդ պատճառով էլ որոշվել է Եպիսկոպոսական ժողովը գումարել Ավստրիայի Սանկտ Պյոլտեն քաղաքում: Այս վերջին միջադեպը չափազանց ցավալի է, որի համար ամբողջ պատասխանատվությունը կրում են ներկայիս Հայաստանի իշխանությունները:
Իրոք, հենց վերոնշյալ անապահովության լուրջ հետևանքները վերացնելու նպատակով ենք մենք հիշեցնում ՌԱԿ-ի համակարգված մամուլի արդար և տեղին պահանջը դեկտեմբերի 17-ին կամ մոտավորապես այդ օրերին, հայերեն և անգլերեն լեզուներով, հետևյալ վերնագրով. «Պահանջ կառավարությանը հրապարակայնորեն երաշխավորել անձնական անձեռնմխելիությունը՝ եկեղեցական ժողովներին թույլ տալու լուծել իրենց խնդիրները»։
Ցավոք, իշխանությունները, գիտակցաբար կամ անգիտակցաբար, լիովին անտեսեցին այս շատ օրինական
պահանջը։ Ահա թե ինչու այժմ լիովին անարդար և մոլորեցնող է, երբ իշխանությունները կամ նրանց հետևորդները փորձում են քննադատել Եպիսկոպոսական ժողովի հրավիրումը Մայր Աթոռից դուրս։ Մյուս կողմից, հարկ է նաև հիշել, որ մեր կանոնադրություններում ոչ միայն իրավական խոչընդոտներ չկան Գերագույն հոգևոր խորհուրդ կամ եպիսկոպոսական ժողովներ Հայաստանից դուրս հրավիրելու համար, այլև, ընդհակառակը, կան նախադեպեր։
Մենք ցանկանում ենք, որ Հայ առաքելական եկեղեցու եպիսկոպոսական ժողովը, որը գումարվելու է Ավստրիայում փետրվարի 16-ից 19-ը, լինի կառուցողական և արդյունավետ՝ չնայած Հայաստանում կառավարության և եկեղեցու միջև առկա ծայրահեղ անառողջ հարաբերությունների վիճակին, որը աննախադեպ է մեր պատմության մեջ։
Այս լուրջ պատմական հանգրվանում հրավիրված այս չափազանց կարևոր եկեղեցական ժողովը պետք է իր ավարտին հասնի ազգային միասնության ոգու գիտակցված հաղթանակով։